Mobilna scena – projekt zakończony


Dnia 20 listopada zakończył się ostatni etap projektu inwestycyjnego Gminnego Centrum Kultury w Białej pn. „Mobilna Scena – profesjonalizm dla każdego”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach uzyskanego dofinansowania zakupiono profesjonalny sprzęt nagłaśniający oraz nowoczesną scenę mobilną o wymiarach 8m x 6m. Całość inwestycji to koszt ponad 267 000 zł z czego połowa dofinansowana z MKiDN.

Projekt został napisany przez Gminne Centrum Kultury w Białej, przy ogromnym wsparciu pracowników Urzędu Miejskiego i Burmistrza Białej, jeszcze pod koniec 2019r. w ramach nabory do programów MKiDN na rok 2020. Ze względu na wybuch epidemii koronawirusa cały proces przedłużał się. Nie obyło się również bez odwołań do ministerstwa, aż pod koniec kwietnia przyszła wiadomość, że udało się uzyskać dofinansowanie. Pierwotnie wysokość dofinansowania miała sięgać 80% jednak ze względu na zaistniałą sytuację obniżono je do 50%. Projekt zakładał trzy etapy. Pierwsze dwa to przeprowadzenie zamówień w celu wyłonienia wykonawców i zakup sprzętu. Wykonawcą sceny została firma z Wrocławia - SpeedMobileStage Sp. z o.o., natomiast dostawcą nagłośnienia firma z Opola – BESCO. Ostatnim etapem miał być happening przeprowadzony w czasie jarmarku bożonarodzeniowego na Bialskim rynku. Oczywiście w związku z obecnymi obostrzeniami jarmark ani uroczyste rozświetlenie choinki w tym roku się nie odbędą, dlatego z zaprezentowaniem się nowego nabytku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Już w sierpniu przyjechało do GCK nagłośnienie, z którego udało się skorzystać podczas występu kabaretowego Igora Kwiatkowskiego oraz Koncertu Papieskiego. Kwota całego zestawu nagłośnieniowego to prawie 50 000 zł, w skład którego wchodzi profesjonalny cyfrowy stół, kolumny i okablowanie. W piątek 20 listopad przyjechał do Białej ostatni element projektu (chyba najbardziej wyczekiwany) – scena mobilna. Na placu przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym cały dzień trwały oględziny i szkolenie pracowników GCK w Białej z obsługi naszpikowanej nowinkami technicznymi sceny. Scena ma formę rozkładanej przyczepy o wymiarach 8 x 6m, do jej rozłożenia wystarczą tylko dwie osoby, a to dzięki zamontowanym pompom hydraulicznym. Dodatkowo wyposażona jest w czujnik wiatru, który stale monitoruje jego siłę alarmując odpowiednio szybko. Ogromną zaletą jest układ samojezdny, dzięki któremu można „ręcznie” do sterować scenę tak aby stanęła nawet w trudno dostępnym dla samochodu miejscu. Koszt samej sceny to ponad 219 000 tyś zł.

Świeżo zrealizowany projekt to jedna z największych inwestycji Gminnego Centrum Kultury w Białej w ostatnich latach, która niewątpliwie w ogromnym stopniu wpłynie na zmniejszenie wydatków związanych z organizacją imprez, a te są ogromne. Własna mobilna scena z nagłośnieniem pozwoli zwiększyć nie tylko liczbę organizowanych wydarzeń, ale również uwolni środki, które przeznaczone będą na poszerzenie oferty Gminnego Centrum Kultury i zwiększenie jej atrakcyjności.


Zdjęcie przedstawia logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Zdjęcie przedstawia mobilną scenę złożoną i zaczepioną do samochodu Gminnego Centrum Kultury w Białej