Komisja Historyczna Powiatu Prudnickiego organizuje kolejny "Tydzień Historyczny" na Górnym Śląsku w dniach 18-23. kwietnia 2022

SPOTKANIE W GMINNYM CENTRUM KULTURY W BIAŁEJ

19 KWIETNIA (WTOREK) GODZ. 17.00

 

Komisja Historyczna Powiatu Prudnickiego ponownie zorganizuje "Tydzień Historyczny" w rodzimym powiecie w dniach od 18 do 23 kwietnia 2022 r.

Odbędą się prezentacje książek, wykłady, seminaria, wizyty w archiwach, spotkania z członkami Komisji z Niemiec i Polski, a także z przyjaciółmi stowarzyszenia, z przedstawicielami różnych lokalnych klubów i stowarzyszeń, a nawet z lokalnymi politykami.

Stowarzyszenie zajmuje się historią miejscowości historycznego powiatu prudnickiego, a więc także gmin Walce, Strzeleczki oraz południowej części gminy Krapkowice, które dziś należą do powiatu krapkowickiego.

W szczególności podczas Tygodnia Historycznego zostanie zaprezentowana nasza nowa książka "Circulus Neostadiensis - Studia z historii powiatu prudnickiego". Publikacja Komisji Historycznej, licząca ponad 570 stron, została wsparta finansowo przez fundację Kulturwerk Schlesien, samorząd powiatu prudnickiego i gminę Biała. Książka zawiera dziesięć prac historycznych autorstwa pięciu autorów z Niemiec i pięciu autorów z Polski na temat reformacji i kontrreformacji, wojen i pokoju, miejsc historycznych oraz wybitnych ludzi i zawodów w powiecie prudnickim. Wszystkie prace zostały przetłumaczone i wydane równolegle w języku niemieckim i polskim. W ten sposób przedstawiono szerokie spektrum regionalnego rozwoju historycznego tego górnośląskiego regionu.

Pragniemy również wesprzeć prezentację najnowszej publikacji książkowej naszej członkini Andrei Smolarz "Corisco znaczy błysk - Życie i działalność misyjna o. Valéria Kirscha z Kórnicy". Praca ta, wydana również w dwóch językach, oferuje interesujący wgląd w życie śląskiego misjonarza w egzotycznej Brazylii na podstawie wielu unikalnych źródeł (m.in. pamiętnika o. Valéria i licznych wykonanych przez niego fotografii).

Imprezy publiczne odbędą się w dniach:

- 19.4.2022, godz. 17:00 w Białej (Gminne Centrum Kultury, 48-210 Biała, ul. Prudnicka 35).

- 20.4.2022, godz. 15:00 w Kierpniu (Świetlica, Kierpień 80A, 48-250 Głogówek)

- 20.4.2022, godz. 18.00 w Kórnicy (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kórnicy, 47-300 Kórnica, ul. Główna 2)

- 21.4.2022, godz. 18:00 w Prudniku (Muzeum Ziemi Prudnickiej, Bolesława Chrobrego 5, Prudnik)

- 22.4.2022, godz. 15:00 w Głogówku (Muzeum Regionalne, ul. Słowackiego 1, 48-250 Głogówek).

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na powyższe wydarzenia! Imprezy będą odbywać się dwujęzycznie (po niemiecku i po polsku). Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Grafika przedstawia plakat promujący Tydzień Historyczny ze spotkaniem w Gminnym Centrum Kultury w Białej dnia 19 kwietnia o godzinie 15