Bialski Festiwal Kultur 13-19 maj 2022


Gminne Centrum Kultury w Białej zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Biała oraz całego regionu na niezwykłe wydarzenie kulturalne w regionie. W dniach od 13 do 19 maja odbędzie się Bialski Festiwal Kultur.

Organizacja Bialskiego Festiwalu Kultur to kolejny krok w przygotowaniach do uroczystości obchodów 800-lecia Białej.

            Głównym celem festiwalu jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego Białej i całego Śląska oraz zwiększenie świadomości mieszkańców gminy Biała, turystów, gości naszego miasta na temat roli i wpływu różnych kultur na rozwój tego małego miasteczka. W ramach festiwalu planujemy zrealizować kilka wielopłaszczyznowych działań:

  • 13.05.2022 r. – „Wieczór z kulturą” w muszli koncertowej w parku miejskim, podczas którego odbędzie się spektakl w wykonaniu grupy teatralnej działającej przy GCK w Białej oraz wieczorny koncert Mariusza Kalagi
  • 15.05.2022 r. – „Wielokulturowa artystyczna majówka” - Przegląd amatorskich zespołów artystycznych działających w naszej gminie i koncerty: czeskiego zespołu BT Nova oraz zespołu Baciary. Równolegle odbędzie się tego dnia Jarmark Wielokulturowy.
  • 19.05.2022 r. – „Ocalić od zapomnienia” - konferencja naukowa dotycząca wpływu społeczności żydowskiej na rozwój Białej i całego Górnego Śląska. Obecni będą znani polscy naukowcy zajmujący się tematyką żydowską (m.in. Prof. Wodziński czy dr Woronczak.)
  • „Zapisane w fotografii” - dodatkowo zaplanowano wystawę plenerową dotyczącą legend i historii miasta.

Szczegółowe informację znajdą się na osobnych plakatach promujących poszczególne dni festiwalu

Grafika przedstawia plakat promujący Bialski Festiwal Kultur

Grafika przedstawia plakat promujący wydarzenie Wielokulturowa artystyczna majówka

Grafika przedstawia plakat promujący konferencję naukową dotyczącą żydów w Białej i na całym Górnym Śląsku

Grafika przedstawia plakat promujący Wieczór z Kulturą