Promocja dwóch publikacji

Schelsische Sagen / Legendy Śląskie

oraz

Ocalić od zapomnienia

START: 19 stycznia (czwartek) godz. 18.00 Sala Gminnego Centrum Kultury w Białej

Wstęp wolny ! Obowiązują zapisy pod numerem 77 4387026


Gminne Centrum Kultury w Białej serdecznie zaprasza wszystkich sympatyków regionalnej historii i tradycji na spotkanie promocyjne dwóch niezwykle ciekawych publikacji.

Schlesische Sagen / Legendy Śląskie Richarda Kuhnaua - pierwsza część pierwszego tomu największego zbioru legend śląskich, zebranych głównie z terenów Dolnego Śląska (ale także Górnego Śląska i tzw. Kraju Sudeckiego w Czechach) przez największego, acz zapomnianego etnologa, prof. Richarda Kühnaua. Nauczyciel gimnazjum w Paczkowie zebrał na początku XX w. największy zbiór podań i legend, ratując znaczną część kultury śląskiej przed zapomnieniem. W niniejszej części zostaną zaprezentowane legendy o upiorach, wampirach, duchach domowych oraz krążących wśród ruin białych damach. Publikacja pod redakcją ks. diak. Marka Dziony.

Ocalić od zapomnienia - Zbiór pokonferencyjnych artykułów dotyczących społeczności żydowskiej w Białej i na całym Górnym Śląsku. W publikacji znajdziemy materiały dotyczące cmentarza żydowskiego w Białej, motywów symbolicznych na nagrobkach cmentarza w Białej, synagog górnośląskich, żydów w Opolu czy informacje o Domie Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. Autorami tekstów są znani naukowcy i osoby zajmujące się historią Żydów na Górnym Śląsku m.in. prof. Wodziński, dr Woronczak, dr Borkowski, Sławomir Pastuszka, Bożena Kubit czy Karolina Jakoweńko.

Podczas promocji będzie można dostać lub nabyć wyżej wymienione publikacje

Serdecznie zapraszamy!

promocja książek1.jpeg