TEKST ŻRÓDŁOWY

Tytuł: Wspomnienie

Podtytuł: Harry Thürk

Autor: Anna Myszyńska

Opublikowano w: Panorama Bialska, nr 1 (146), marzec 2006 r.

Źródło: Archiwum Panoramy Bialskiej

Rodzaj tekstu: Notatka prasowa

Okazja, temat: Spotkanie poświęcone życiu i twórczości Harry‘ego Thürka w Centralnej Bibliotece Polsko-Niemieckiej im. Josepha von Eichendorffa w Opolu

Struktura tekstu: 3 szpalty, czcionka 9 pkt, tytuł pogrubiony, 1 zdjęcie

Wspomnienie

Urodził się w roku 1927 w Białej, po sześciu latach rodzina zamieszkała w Prudniku, a w roku 1945 wyjechała do Niemiec. Zmarł 24 listopada 2005 w Weimarze. Jest autorem wielu książek, również tej szczególnie przejmującej i związanej z powojennymi losami rodzinnej ziemi „Sommer der toten Träume” („Lato umarłych snów”).

W nawiązaniu do pierwszej rocznicy śmierci śląskiego pisarza, Centralna Biblioteka Polsko – Niemiecka im. Josepha von Eichendorffa w Opolu, zorganizowała spotkanie poświęcone życiu i twórczości Harry`ego Thürka. Referaty wygłosili Jan Dolny z Hamburga i Manfred Predige z Węgier, a całość prowadził ks. Wolfgang Globisch – dyrektor biblioteki. W spotkaniu udział wzięło również kilka osób z Białej. Wspomnieniami podzieliła się z licznie zebranymi gośćmi Anna Myszyńska, która przez wiele lat utrzymywała kontakt z pisarzem, tłumaczyła jego książkę, pisała o nim w „Tygodniku Prudnickim” i w „Panoramie”.

W Białej planowane jest ustawienie kamienia, z pamiątkową tablicą w pobliżu domu, gdzie urodził się Harry Thürk.

Anna Myszyńska

clip_image017.jpeg