Gminne Centrum kultury w Białej organizuj i tworzy kółka zainteresowań wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców Gminy Biała. Do prowadzenia tych grup zatrudniani są wyspecjalizowani instruktorzy. Zajęcia są organizowane zarówno dla dzieci i młodzieży jaki i dla dorosłych. GCK w Białej poza prowadzeniem kółek zainteresowań stara się pozyskiwać środki na rozwój tych grup poprzez organizowanie wyjazdów, warsztatów oraz udział w  imprezach i konkursach. Wszystkie grupy działające przy GCK reprezentują gmine na imprezach lokalnych ale i regionalnych i krajowych, a także zagranicznych. W naszym ośrodku kultury działają takie grupy jak:

MAŻORETKI

Bialskie Mażoretki - grupa najmłodsza.jpeg Bialskie Mażoretki - grupa średnia.jpeg Bialskie Mażoretki - grupa najstarsza.jpeg

Instruktorką jest pani Paulina Nowak 

Zajęcia z tańca mażoretkowego podzielone są na grupy wiekowe. Program realizowany podczas zajęć obejmuje ćwiczenia z pałeczką, kombinacje z pomponami, akrobacje, szpagaty, różne układy taneczne z pałką i pomponami.

Grupy biorą udział w występach, m.in. na Paradzie Orkiestr Dętych czy Przeglądzie Zespołów Artystycznych, konkursach, towarzyszą orkiestrze na wyjazdach.

NAUKA GRY NA INSTRUMENTACH DĘTYCH I KLAWISZOWYCH

Uczeń z grupy instrumrntów klawiszowych.jpeg Uczniowie z grupy instrumentów dętych wraz z instruktorem.jpeg

Naukę gry na instrumentach dętych i klawiszowych podejmują dzieci i młodzież nie tylko z naszej gminy, ale z całego powiatu. Młodzież ta trafia następnie również do szkół muzycznych i bardzo często do Bialskiej Orkiestry Dętej, gdzie na równi z dorosłymi bardzo dobrze sobie radzi.

Młodzi keyboardziści natomiast bardzo często prezentują swe umiejętności podczas lokalnych imprez kulturalnych.

Instruktorem keyboardu jest pan Damian Weinkopf, instrumenty dęte prowadzi pan Roman Wilczek.

Grupa Teatralna ODLOTOWY TEATR MIĘDZYPOKOLENIOWY

Grupa teatralna Międzypokoleniowy Teatr Odlotowy

Grupa teatralna zawiązała się z początkiem 2020 roku jednak skupia młodzież, która wcześniej już należała do grup teatralnych z naszej Gminy. Zajęcia prowadzą Pani Ewa Radomska - Żelazko i Anita Bąk. Grupa prezentuje znane sztuki ale również autorskie przedstawienia Pani Ewy. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek o 18.00 w Gminnym Centrum Kultury w Białej.

NAUKA GRY NA GITARZE

Uczniowie z grupy gitarowej wraz z instruktorem.jpeg

Nauka gry na gitarze prowadzona jest przez instruktora Stanisława Michałowskiego. Zajęcia odbywają się w piątki od 14.00 do 17.00. Realizowany program ma na celu rozwijanie zdolności artystycznych oraz pasji do muzyki. Podczas zajęć uczniowie mają okazję zaznajomić się zarówno z utworami klasycznymi, jak i z utworami muzyki rozrywkowej.  Grupa bierze udział w „Przeglądzie zespołów artystycznych w Białej”, występuje podczas innych uroczystości, uczestnicy zajęć tworzą zespoły muzyczne.

STUDIO PIOSENKI

Studio Piosenki

Studio Piosenki, prowadzone przez instruktorkę Iwonę Preusner, skupia uzdolnione wokalnie osoby. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach wiekowych, na których kształci się prawidłową postawę przy śpiewie, oddech i emisję głosu ze szczególnym uwzględnieniem dykcji. Zespoły wykonują bogaty repertuar: są to zarówno piosenki młodzieżowe, jak też utwory patriotyczne czy religijne. Zespoły oraz soliści są laureatami przeglądów i konkursów. Występują na imprezach plenerowych i kameralnych.

Próby odbywają się we wtorki od 16.00.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Zajęcia plastyczne odbywają się we wtorki i środy od 15.15 do 19.15. Instruktorką jest pani Renata Sznejweis. Zajęcia te to nie tylko nauka rysowania i zajęcia na miejscu. Przede wszystkim jest to zabawa z plastyką, która niesie radość tworzenia.  Program zajęć obejmuje malowanie temperami z wyobraźni i z natury; rysunek ołówkiem, węglem, kredkami, pastelami olejnymi i suchymi; ćwiczenia w poznawaniu innych technik plastycznych takich jak collage, collage „3d” czyli przestrzenny, frottage; rzeźba w glinie; maski – gipsowe odciski twarzy i dłoni, dekorowanie ich; recykling artykułów, czyli tworzenie nowych przedmiotów z niepotrzebnych plastikowych opakowań. Uczestnicy grupy przygotowują wraz z instruktorem dekoracje na okolicznościowe imprezy odbywające się w Gminnym Centrum Kultury w Białej.

WF DLA DOROSŁYCH

Zajęcia prowadzone są w formie nordicwalking oraz fitnessu. Instruktorką grupy jest pani Marzena Spychała, zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy w godz. 18.00-20.00. Skierowane są dla dorosłych mieszkańców naszej gminy. Mają na celu propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.

OD KODOWANIA DO GRANIA

Zajęcia prowadzone są w formie edukacyjno-rozrywkowej. Głównym celem zajęć jest nauka programowania na komputerach z wykorzystanie języka Python. Instruktorem grupy jest pan Jan Szymczyna, zajęcia dla młodzieży i dorosłych odbywają się w środy o godz. 18.00

NAUKA GRY W SZACHY

Instruktorem zajęć jest pan Lesław Spychała, zajęcia odbywają się w środy o godz. 17.00 i skierowane są do dzieci i młodzieży.

KURS PIERWSZEGO TAŃCA

Nowe zajęcia oferowane w GCK w Białej. Skierowane głównie dla par przygotowujących się do pierwszego tańca na swoim weselu. Zajęcia prowadzone indywidualnie przez Panią Joannę Zmarzlik

ORKIESTRA REPREZENTACYJNA EUROREGIONU PRADZIAD

Euroregionalna orkiestra powstała w 2011 roku. Tworzą ją polscy oraz czescy muzycy, którzy spotykają się na próbach i koncertują zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Orkiestra posiada bardzo szeroki repertuar, począwszy od utworów klasycznych po muzykę rozrywkową. Kapelmistrzami orkiestry są Andrzej Weinkopf oraz Tomáš Uhlíř.